+380Показати номер

(044) 391-40-81

Головне меню
E-mail розсилка

Як вибрати заземлювач?

Як вибрати заземлювач?

Враховуючи ступінь електрифікація середньостатистичного житлового будинку, не кажучи вже про промислові/комерційні об'єкти, до питання надійного заземлення та захисту електромережі потрібно поставитися дуже серйозно. Кожен елемент цієї системи, від провідника до заземлювача – можуть мати різну конструкцію і бути виконаними з різних матеріалів, що робить актуальним питання вибору.

Більшість людей, які мають лише віддалене уявлення про системи електрозахисту будівель, напевно асоціюють заземлювач з відрізком будівельної арматури певного діаметра та довжини, що рухається в грунт. Це в корені неправильно, оскільки такий вид металопрокату категорично заборонено використовувати у заземлюючих контурах згідно ПУЕ.

Справа в тому, що занурений у землю стрижень повинен мати щільний контакт з її пластами. Таким чином, знижується електричний опір і підвищує ефективність системи.

Як вибрати заземлювач?

Профільована по довжині арматура, яка повинна утримувати середовище навколо себе, в тому випадку діє протилежно, розпушуючи ґрунт і підвищуючи опір.

Місце і роль заземлювача

Якщо звернутися до загальної електротехніки, то існують поняття природного і штучного заземлення. У першому випадку маються на увазі конструкції будівлі або їх елементи, які мають безпосередній контакт з ґрунтом, наприклад, фундамент. Цей тип захисту не регламентується жодним керівних документів, в тому числі і ПУЕ.

Штучна система, в свою чергу, облаштовується з конкретною метою – з'єднати яку-небудь точку електромережі або електроустаткування, як її ключового компонента, із заземлюючим пристроєм. Складається така схема з двох ключових вузлів:

  • заземлювач - це струмопровідний елемент або їх сукупність, які мають прямий фізичний і електричний контакт із землею. У деяких випадках використовується проміжна контактна середовище;
  • заземлюючий провідник - це комплекс струмопровідних елементів, які використовуються для з'єднання контрольної точки мережі/приладу з заземлювачем.

Якість захисту залежить від правильного розрахунку і підбору всіх компонентів системи, навіть такого простого, на перший погляд, як заземлювач.

Характеристики та вибір

Величезну роль у виборі типу, матеріалу і конструкції заземлювачів грає тип грунту, його структура, а також кліматичні особливості регіону. Тут одним з ключових факторів є ступінь або глибина промерзання грунту, яка також впливає на стан контакту і опір.

При виборі заземлювачів зазвичай керуються мінімальним опором розтікання струму і оптимальним співвідношенням ціна/якість.

Якщо другий критерій є скоріше експлуатаційним, то ось на мінімізацію опору впливають кілька чинників, зокрема:

  • матеріал, визначає фізичні, струмопровідні властивості стержня при його безпосередньому контакті з ґрунтовими пластами;
  • контактна площа поверхні заземлювача, яка визначає обсяг перерозподілу проходять струмів;
  • питомий електричний опір грунту.

Найчастіше для виготовлення глибинних і поверхневих заземлювачів використовують сталевий або мідний прокат з різною обробкою і типом профілю. Сталь може бути звичайною чорною, з цинковим або гальванічним покриттям або нержавіючої.

З точки зору профілю перерізу, в якості сталевих електродів можуть бути використані труби (круглі, прямокутні), куточки, прутки, дріт.

Мідний прокат у формі проводів, тросів, труб зазвичай використовують при прокладці поверхневих заземлювачів.

Комплект заземлення

Для організації заземлення використовують нероз'ємні (зварні) і роз'ємні (болтові на хомутах) з'єднання. Очевидно, перший тип застосовується для чорного металу, а другий – для міді і нержавіючих поверхонь.

Назад в: Заземлення, Електрика 12-09-2016

Оцініть публікацію?

Повідомлення не знайдені, Ваш коментар може бути першим.

Нове повідомлення
Отримати консультацію
Отримати консультацію

Потрібна технічна консультація? Поставте питання і наші фахівці допоможуть Вам ...

Подати заявку
Дивіться також
Як виміряти опір заземлення?
Як виміряти опір заземлення?

Якщо Вас цікавить питання, як виміряти опір заземлення, слід знати, що заземлення – це підключення будь електричного кола до землі. Заземлення...

Що таке захисне заземлення та контур заземлення?
Що таке захисне заземлення та контур заземлення?

Заземлення – це електричне з'єднання системи електроживлення , або якийсь її точки із землею (ґрунтом) через заземлюючий пристрій. Ґрунт...

Вимоги до заземлення електричних установок більш 1000В
Вимоги до заземлення електричних установок більш 1000В

Заземленням електроустановки називають умисне електричне з'єднання цієї установки з заземлюючими пристроями. Згідно ПУЕ (правилам улаштування...

Всі статті