Каталог
+380Показати номер

Основні вимоги до освітлення приміщень та робочих місць

Основні вимоги до освітлення приміщень та робочих місць

Неякісне освітлення робочих місць – одна з причин зниження концентрації уваги під час роботи, захворювань органів зору, поганого самопочуття, а також зниження точності, якості і продуктивності праці. Саме тому вимоги до освітленості виробничих та офісних приміщень регламентуються безліччю державних і міжнародних нормативів, стандартів (ГОСТ, ДБН, СНиП, СанПіН, СП), вимагають особливо ретельного планування при впровадженні системи освітлення.

Особливості висвітлення робочих місць

Для освітлення робочих приміщень і зон використовується три види освітлення:

  • природне (через віконні, дверні та інші отвори);
  • штучне (від різних електричних джерел світла);
  • комбіноване (змішане комбінація штучного і природного при роботах, що вимагають особливої ретельності, відповідальності і точності).

Вимоги до кожного виду описуються в нормативних документах.

Умови організації правильної природної освітленості робочих місць

Природний або сонячне світло максимально підходить для органів зору людини за своїми характеристиками (спектру, індексу передачі кольору, колірної температури та інше). Тому він вважається найбільш корисним і ефективним при роботах різної складності. Використання природного освітлення допомагає знизити енерговитрати підприємства, витрати на обслуговування і установку додаткових освітлювальних приладів, підсистем освітлення.

Це основні причини, чому слід приділити особливу увагу плануванню умов, при яких природне освітлення в потрібному обсязі і з оптимальними характеристиками можна використовувати максимально довгий час протягом робочого дня.

Варіантів оптимізації умов природного освітлення безліч:

  • першою умовою є відповідна конструкція будівлі і розташування її по сторонах світу. Оптимально, якщо робочі приміщення розташовані в тій частині будівлі, яка звернена до сторони небосхилу, по якій світило рухається більшу частину світлового дня.
  • далі обстежується зовнішнє середовище на предмет наявності перешкод на шляху сонячного світла: рослинність, козирки, будівельні конструкції, комунікації, сусідні будівлі та споруди.
  • важливо звернути увагу на розташування, кількість і габарити світлових прорізів. Це, в першу чергу, двері, вікна, купольні конструкції.
  • важливою обставиною є вид матеріалів, що заповнюють прорізи, його оптичні характеристики, колір, прозорість, структура. важливо подбати про періодичне очищення стекол або інших прозорих наповнювачів прорізів.
  • спрямованість світлового потоку також впливає на якість освітлення різних ділянок робочого приміщення, робочих місць і окремих поверхонь. Розрізняють верхнє, бічне і комбіноване природне освітлення.
  • при плануванні режиму освітлення не варто забувати також про сезонні фактори, що впливають на освітленість, часу доби, протягом якого проводяться роботи, кліматичних і погодних особливостей регіону. Якщо ці умови не відповідають нормативам протягом робочого періоду, слід приділити увагу розробці практичного графіка штучного освітлення приміщень, відповідного динаміці природного освітлення.
  • нарешті, на якість освітлення приміщень впливає фон, обробка, елементи декору. Важливим є колір фону, його фактура, що відображають здатності (здатність до виблискування). Вдало підібраний фон не тільки дозволяє забезпечити хороші зовнішні умови праці, а й створити відповідну психологічну атмосферу, що важливо для підтримки працездатності.

Вдало підібраний фон не тільки дозволяє забезпечити хороші зовнішні умови праці, а й створити відповідну психологічну атмосферу, що важливо для підтримки працездатності.

організації правильної штучної освітленості

Умови організації правильної штучної освітленості робочих місць

Основне завдання штучного освітлення – компенсація нестачі природного. Конструктивно і функціонально системи штучного освітлення діляться на три типи:

  • загальне (рівномірно розподілене, як правило, від верхніх джерел світла);
  • локальне (від окремих джерел світла, підсилює загальне і призначене для освітлення індивідуальної робочої зони);
  • комбіноване (одночасне використання верхнього та індивідуального штучного освітлення).

При виборі джерел світла аналізується склад і характер зорових робіт. Роботи розподіляються по восьми розрядах, в залежності від розмірів об'єктів розрізнення (перший розряд – робота з об'єктами до 0,15 мм, восьмий – загальний нагляд за виробництвом). Для кожного розряду розроблені певні вимоги до висвітлення робочого місця. Наприклад, для шостих-восьмих розрядів необхідно тільки рівномірне освітлення загального типу. Решта розрядів вимагають освітлення локального або комбінованого типу. Загальне штучне освітлення застосовується на ділянках, де немає необхідності в постійному присутності персоналу.

При його розробці фахівці враховують:

  • висоту підвісу світильників;
  • відстань між світильниками;
  • потужність ламп (необхідно врахувати сліпучий ефект);
  • противідблискуючі елементи;
  • віддзеркалення світла від стельових елементів і верхніх ділянок стін.

Локальне освітлення знадобиться там, де проводяться роботи середньої і малої точності (четвертий і п'ятий розряди). Важливою умовою якісного локального освітлення є відсутність відблисків. Для зниження відблискування використовуються світильники з рефлекторами, що направляють світло в потрібну сторону.

Комбіноване освітлення включає світильники загального та локального освітлення. Застосовується в умовах робіт вищої і високої точності (перший – третій розряди).

Мінімальна частка світильників загального освітлення в комбінованій системі при наявності в приміщенні віконних прорізів – 10%. Категорично не рекомендується використовувати для таких робіт тільки локальне освітлення, так як воно може створювати тіні і підвищувати стомлюваність.

Оскільки аналіз і врахування всіх факторів, що впливають на ефективність системи освітлення – це комплексна, складна задача, що вимагає детальної розробки проекту, бажано для її успішного вирішення вдатися до послуг фахівців відповідного профілю.

Назад в: Освітлення, Електрика 06-05-2019

Оцініть публікацію?

Повідомлення не знайдені, Ваш коментар може бути першим.

Нове повідомлення
Отримати консультацію
Отримати консультацію

Потрібна технічна консультація? Поставте питання і наші фахівці допоможуть Вам ...

Подати заявку
Дивіться також
Різновиди та принцип роботи системи пожежогасіння
Різновиди та принцип роботи системи пожежогасіння

Системи пожежогасіння призначені для запобігання пожежі та мінімізації її можливих наслідків, для уникнення людських жертв....

Як формується вартість системи пожежогасіння?
Як формується вартість системи пожежогасіння?

Вартість системи пожежогасіння визначається рядом аспектів, що включають в себе специфічні особливості кожної окремої системи....

Автоматизація вентиляції та кондиціювання приміщень
Автоматизація вентиляції та кондиціювання приміщень

Для забезпечення комфорту житлового приміщення, сьогодні, великою популярністю користується втоматизація вентиляції та кондиціонування...

Всі статті