+380Показати номер

(044) 391-40-81

Головне меню
Каталог виробників
E-mail розсилка

Види заземлення, які використовуються в електроустановках

Види заземлення, які використовуються в електроустановках

Заземленням називають навмисне, електричне з'єднання будь-якої точки електромережі, електроустановки, або електрообладнання, з пристроєм заземлення.

Це пристрій має в своєму складі заземлювач, що знаходиться в безпосередньому контакті з землею та заземлюючий провідник, що виробляє з'єднання заземлюючої точки електричної системи вже з заземлювачем. Заземлювачем служить простий металевий стрижень з міді, або сталі, або ж, комплекс деталей складної конфігурації.

Є різні види заземлення (TN-C, TN-S, TN-C-S, TT, IT) що відрізняються один від одного ступенем надійності. Використання однієї, або іншої системи заземлення регламентується умовами роботи заземлення. Нижче розглянемо найбільш поширені з них, їхні переваги й недоліки.

Види заземлення

Вид TN-C(від французького – Terre-Neutre-Combine) був розроблений німецьким концерном AEG ще у 1913 році. У цій системі робочий нуль та PE-провідник (від англійського – Protection Earth) об'єднані в одному проводі. Найбільший недолік цього виду – це поява потужного лінійної напруги на корпусах електричних пристроїв при аварійному розриві нуля. Незважаючи на це, сьогодні дану систему заземлення можна знайти у будівлях держав колишнього СРСР.

На заміну застарілої та небезпечної системи TN-C в 30-х минулого століття була запропонована більш безпечна система TN-S (від французького – Terre-Neutre-Separe). У ній робочий та захисний нуль ділилися прямо на підстанції. Заземлювач являв собою досить складне поєднання арматури з металу. При розриві робочого нуля в середині лінії, у корпусах установок не виникало лінійної напруги. Цей вид заземлення дав можливість сконструювати автомати диференціальні та автомати, що спрацьовують на витік навіть незначного струму. Робота їх заснована на правилах Кірхгофа, за якими електричний струм, що йде по фазному провідникові, повинен бути рівним струму, поточного по робочому нулю.

Система TN-S

Можна виділити вид заземлення TN-C-S. Тут розмежування нулів виробляється у середині лінії, але у разі розриву нульового провідника до точки поділу, корпус електроустановки виявиться під дією лінійної напруги, що може становити небезпеку для життя при зіткненні.

Система TN-C-S

У системі заземлення TT, трансформаторна підстанція має безпосередній зв'язок струмопровідних частин із землею. Всі відкриті струмопровідні елементи установки безпосередньо пов'язані з землею за допомогою заземлювача, електрично незалежного від заземлювача нейтралі самої трансформаторної підстан.

У системі заземлення IT, нейтраль джерела живлення ізольована від землі, а відкриті струмопровідні частини заземлені. Ця система встановлюється в електроустановках будинків, до яких пред'явлені підвищені вимоги електробезпеки.

До початку проведення монтажних робіт проводиться проектування заземлення. При введенні електричної установки в експлуатацію, затверджується паспорт на пристрій. При подальшій експлуатації, на контурі заземлення необхідно періодично проводити профілактичні виміри та оформляти протокол випробувань.

Назад в: Заземлення, Електрика 20-08-2013

Оцініть публікацію?

Повідомлення не знайдені, Ваш коментар може бути першим.

Нове повідомлення
Отримати консультацію
Отримати консультацію

Потрібна технічна консультація? Поставте питання і наші фахівці допоможуть Вам ...

Подати заявку
Дивіться також
Заземлення модульне: комплектація та монтаж
Заземлення модульне: комплектація та монтаж

Один із способів уберегти персонал від руйнівної дії електроструму – це встановити заземлення модульне. Заземлення дає можливість з'єднати з...

Як встановити заземлення на виробництві?
Як встановити заземлення на виробництві?

Заземлення (занулення), ОПЧ електроустановок виробляють при номінальній напрузі, що перевищує 50В, змінного струму, та перевищує 120 В...

Як правильно зробити заземлення будинку?
Як правильно зробити заземлення будинку?

Сьогодні багато електроприладів, покликаних полегшити наше життя, разом з благами несуть і чималу небезпеку, у вигляді пошкоджень ізоляції,...

Всі статті